HILTON SANDESTIN BEACH BASKETBALL BLOWOUT 2019
GAME SCHEDULE

The schedule will be updated as games are completed. To see results from previous years, please select the “History” link above.

Select Girls Alternate, Girls Main, or Boys Schedule to see in bracket format (Requires MS Excel).

BOYS

First team in pair wears white.

Day 1: Friday December 27, 2019

Game 1. 9:00 AM: White Plains 51 = Fontainbleau 48. White Plains: Chatman (15); Fontainbleu: Alfonso (13)

Game 2. 10:30 AM: Helena 68 – Blount 63. Helena: Pierce (25); Blount: George (19)

Game 3. 12:00 Noon: Oneonta 71 - Montgomery Catholic 66. Oneonta:  McCary (20); Montgomery: Bufford (24)

Game 4. 1:30 PM: Wayne County 58 - Sand Rock 55.

Game 5. 3:00 PM: Cookeville 64 – Bayside 35

Game 6. 4:30 PM: Dickson 58 – Freeport 29.

Game 7. 6:00 PM: Charles Henderson 61 – Brookwood 32.

Game 8. 7:30 PM: Rowan County 39 - Winter Park 28.

Day 2: Saturday December 28, 2019

Game 9. 9:00 AM: Blount 49 – Fontainbleu 42.

Game 10. 10:30 AM: Mongomery Catholic 86 - Sand Rock 53.

Game 11. 12:00 Noon: Bayside 45 - Freeport 28.

Game 12. 1:30 PM: Winter Park 39 – Brookwood 29.

Game 13. 3:00 PM: Helena 55 - White Plains 45.

Game 14. 4:30 PM: Oneonta 65 – Wayne County

Game 15. 6:00 PM: Dickson 65 – Cookeville 62.

Game 16. 7:30 PM: Rowan County 43 - Charles Henderson 30. Rowan: Moore (16); Henderson: Wheeler (15)

Day 3: Monday December 30, 2019

Game 17. 9:00 AM: Wayne County 63 - White Plains 45. Wayne County: Spencer (23); White Plains: Wheeler (13)

Game 18. 10:30: Charles Henderson 67 – Cookeville 60. Henderson: Sholts & Wheeler (16); Cookeville: Gilliam (18)

Game 19. 12:00 Noon: Montgomery Catholic v. Blount

Game 20. 1:30 PM: Winter Park v. Bayside

Game 21. 6:00 PM: Oneonta v. Helena

Game 22. 7:30 PM: Rowan County v. Dickson

Day 4: Tuesday, December 31, 2019

Game 23. (Fifth Place) 10:00 AM: Charles Henderson v. Wayne County

Game 24. (Consolation Championship) 1:00 PM: W20 v. W19

Game 25. (Third Place) 4:00 PM: L22 v. L21

Game 26. (Championship) 7:00 PM: W22 v. W21

GIRLS (Please Note Location)

First team in pair wears white.

Day 1: Friday December 27, 2019 (All Games at Freeport Middle School)

Game A. 12:00 PM: Freeport v. Lighthouse Christian

Game B. 1:30PM: Oliver Springs v. Brookwood

Game C. 3:00 PM: Hazard v. Pace

Game D. 4:30 PM: Starr's Mill v. Maclay

Day 2: Saturday December 28, 2019 (All Games at Freeport Middle School)

Game F. 10:30: LB v. LA

Game E. 12:00: LD v. LC

Game 1. 2:00 PM: Whitwell v. WA

Game 2. 3:30 PM: Winter Park v. Oliver Springs

Game 3. 5:00: Sand Rock v. WC

Game 4. 6:30: John Paul II v. Starr’s Mill

Day 3: Monday December 31, 2019

At Freeport Middle School

Game G. 3:00: LE v. LF

Game H. 4:30 : (Alternate Bracket Championship): WE v. WF

At Freeport High School

Game 5. 12:00: L2 v. L1

Game 6. 1:30: L4 v. L3

Game 7. 3:00:   W2 v. W1

Game 8. 4:30: W4 v. W3

Day 4: Tuesday December 31, 2019 (All Games at Freeport High School )

Game 9. (Consolation Championship). 11:30: Sand Rock v. Freeport

Game 10. (Third Place). 2:30: Whitwell v. Pace

Game 11. (Championship) 5:30: Starr’s Mill v. Oliver Springs